شرکت صنایع شیمیایی تابکم در تاریخ 1351/09/22 به نام اماستیک با مالکیت خصوصی و با مسئولیت محدود تأسیس گردید. شرکت با موضوع تهیه، تولید، پخش و فروش انواع چسب و مواد شیمیایی، واردات و صادرات مواد اولیه شروع به کار نمود و در تاریخ 1356/03/14 با افزایش سرمایه و اضافه شدن دو سهامدار خصوصی دیگر به سهامداران فوق، نوع آن به سهامی خاص تغییر یافت. فعالیت اصلی شرکت درآن زمان؛ تولید و عرضه انواع چسب، شوينده‌ها، كوتينگ‌ها، چربی برها، انواع رنگبر و زنگبر و ضديخ، تحت لیسانس تورکو پیورکس سوئیس بود که همچنان با بکارگیری پیشرفته ترین فرمولاسیون‌ها تا به امروز ادامه دارد.

این شرکت در سال 1356 به شرکت صنایع شیمیایی تابکم تغییر نام یافت و پس از آن در تاریخ 1360/06/10 از وزارت صنایع پروانه بهره برداری کسب نمود.

در سال 1377 با ایجاد واحد بلندینگ روغن، موفق به اخذ پروانه بهره‌برداری تولید روغن های موتور، صنعتی و مکمل های روغن موتور از وزارت صنایع گردید.

این شرکت در سال 1378 به مالکیت شرکت نفت بهران درآمد و در حال حاضر از شرکتهای تابعه شرکت نفت بهران و زیرمجموعه هلدینگ انرژی گستر سینا می باشد.

شرکت صنایع شیمیایی تابکم در سال 1380، با راه اندازی واحد بلندینگ روغن و با اتکا به دانش روز و تجربیات ارزشمند مهندسین و کارشناسان برجسته خود، موفق به تولید و عرضه انواع محصولات روغنی و روانکارهای خودرو، تحت لیسانس شرکت نفت بهران، گردید.

هم اکنون تولید شوینده‌ها، پاک کننده‌های صنعتی، روانکارهای صنعتی، سیالات خنک کننده موتورخودرو و محصولات مرتبط با خودرو موسوم به کارکیت‌ها، از فعالیت‌های اصلی این شرکت می‌باشد.

شرکت صنایع شیمیایی تابکم همواره در جهت ارتقاء فرمولاسیونها و کیفیت محصولات تولیدی خود، از همکاری با شرکتهای دانش بنیان استقبال نموده و بهره‌مند می باشد و با شعار “فرمول بروز – محصول سبز” تلاشی گسترده را برای بهینه سازی، سازگاری با محیط زیست و پیشتازی در کیفیت فرمولاسیون محصولات خود آغاز نموده است.