شرکت  صنایع شیمیایی تابکم  در تاریخ 22/09/ 1351به  نام  اماستیک با مالکیت خصوصی و  مسئولیت محدود تأسیس گردید. موضوع شرکت ؛ تهیه، تولید، پخش و فروش انواع چسب و مواد شیمیایی، واردات و صادرات مواد اولیه با سرمایه سه میلیون ریال  شروع به کار نمود و در تاریخ 1356/03/14 با افزایش سرمایه به مبلغ پنجاه میلیون ریال و اضافه شدن دو سهامدار خصوصی دیگر به سهامداران فوق، نام شرکت به تابکم و نوع آن به سهامی خاص تغییر یافت. فعالیت اصلی شرکت  درآن زمان ؛ تولید و عرضه  انواع چسب ، شوينده ها، كوتينگها، چربی برها، انواع  رنگبر و زنگبر و ضديخ، تحت لیسانس تورکو پیورکس سوئیس بود که همچنان  با بکارگیری پیشرفته ترین فرمولاسیون ها تا به امروز ادامه دارد.

این شرکت در سال 1356 به شرکت صنایع شیمیایی تابکم تغییر نام یافت.

همزمان با انقلاب اسلامی بخش عمده سهام شرکت به مالکیت بنیاد مستضعفان و جانبازان درآمد.

شرکت صنایع شیمیایی تابکم در تاریخ 1360/06/10 از وزارت صنایع پروانه بهره برداری کسب نمود.

در سال1375 روغن قالب شیشه، مکمل روغن موتور و چسب کاشی نیز به سایر تولیدات اضافه گردید. و در سال 1376 موفق به کسب گواهینامه 9001 ISO گردید.

در سال 1377 با ایجاد واحد بلندینگ روغن، پروانه بهره‌برداری جهت تولید روغن های موتور و صنعتی و مکمل های روغن موتور از وزارت صنایع دریافت گردید.

 

این شرکت در سال 1378 به مالکیت  شرکت نفت بهران  درآمد و در حال حاضر از شرکتهای تابعه شرکت نفت بهران و زیرمجموعه هلدینگ انرژی گستر سینا است.

شرکت صنایع شیمیایی تابکم در سال 1380، با راه اندازی واحد بلندینگ روغن و با اتکا به دانش بروز و تجربیات ارزشمند مهندسین و کارشناسان برجسته خود، موفق به تولید و عرضه انواع محصولات روغنی و روانکارهای خودرو، تحت لیسانس شرکت نفت بهران، گردید.

تولید شوینده ها و پاک کننده های صنعتی، روانکارهای صنعتی، سیالات خنک کننده موتورخودرو، محصولات مرتبط با خودرو موسوم به کارکیت، از فعالیت‌های اصلی این شرکت است. شرکت صنایع شیمیایی تابکم همواره در جهت ارتقاء فرمولاسیونها و کیفیت محصولات تولیدی خود، از همکاری با شرکتهای دانش بنیان استقبال نموده و بهره‌مند می باشد و با شعار “فرمول بروز- محصول سبز” تلاشی گسترده را برای بهینه سازی، سازگاری با محیط زیست و پیشتازی در کیفیت فرمولاسیون محصولات خود آغاز نموده است.